Anasayfa
Kullanıcı Adı:
Şifre:
  
  
Makaleyi okumak için Giriş yapmalı veya abone olmalısınız!

MAL VARLIĞI ARAŞTIRMALARINDA USUL VE SORUNLAR

 

 

Recep BEYAZKILIÇ

Tahsilat Müdürü

 

 

Mesut KAPLAN

Gelir Uzmanı

 

 

“Bonis nocet, qui malis parcit”[1]

 

 

I. Giriş

 

Çeşitli yargı organları ile Bakanlıklar, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının denetim birimlerince, “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun”, “Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair 4208 Sayılı Kanun” ile “3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu” ve benzeri hukuki ve idari sebeplerle çeşitli gerçek ve tüzel kişiler hakkında muayyen kurumlar nezdinde mal varlığı araştırması yapılmaktadır. Şüphesiz bu bağlamda en sık şekilde yapılan mal varlığı araştırmaları 6183 sayılı A.A.T.U.H.K.’nun kapsamında yapılanlardır.

 

Vergi borcunun kural olarak vadesinde ödenmesi esastır. Ancak mükelleflerin kesinleşmiş vergi borçlarını vadesinde ödememeleri neticesinde, söz konusu amme alacaklarının 6183 Sayılı A.A.T.U.H.K.’nun gereği cebri icra yöntemleri gereğince[2] takibine gidilir. Gelir idaresi öncelikle amme alacağının ödenmesini veya mal bildirimde bulunulması gereğini mükellefe bildirir. Mükellef borcunu çeşitli sebeplerle ödememesi halinde mal bildiriminde bulunur.

 

Mal bildirimi ise, borçlunun gerek kendisinde, gerekse üçüncü şahıslar elinde bulunan mal, alacak ve haklarından borcuna yetecek miktarın, nev’ini, mahiyetini, vasfını, değerini ve her türlü gelirlerini veya haczi kabil mal veya geliri bulunmadığını ve yaşayış tarzına göre geçim kaynaklarını ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebileceğini yazı ile veya sözle tahsil dairesine bildirmesidir[3]. Ne var ki, tahsil dairesi bildirilen mal ve alacaklarla bağlı olmaksızın, tespit edeceği taşınır ve taşınmaz mallarla 3. şahıslardaki hak ve alacakları uyuşmazlık konusu olanları sona bırakmak suretiyle haczetmeye yetkilidir.[4]

 

Vergi borcundan kaynaklanan kamu alacağının takip ve tahsili amacıyla, amme borçlusunun mal varlığının tespit edilebilmesi için mal varlığı araştırması yapılması gerekmektedir. Bu husus borçlunun aciz halinin tespitine de şamildir.[5] Amme borçlusunun mal bildiriminde malı olmadığına dair bildirimde bulunması halinde beyanın gerçek mahiyetine ulaşmak üzere vergi dairesinin mal varlığı araştırması yapması gerekir.

 

Amme borçlusuna ulaşılamaması veya tespit edilen menkul ve gayrimenkullerin borcu karşılamaması halinde öncelikle mahallinde (İl genelinde) mal varlığı araştırması yapılır, bu yolla borcu karşılayacak şekilde menkul ve gayrimenkul mal ile herhangi bir hak ve alacağına rastlanılmaması halinde yurt genelinde mal varlığı araştırması yapılır.

 

6183

Makaleyi okumak için Giriş yapmalı veya abone olmalısınız!
 

Yorumlar


Bu makaleye henüz yorum yapılmadı.

Bizi Takip Edin

Facebook
Youtube

Telefon: 0216 391 99 08 - Faks: 0216 391 30 25

Adres: Hakimiyeti Milliye Caddesi No: 47 Emlak Kredi İşhanı Kat 3 Daire 160 ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Sitemizde yayımlanan tüm içeriğin telif hakları Vergi Sorunları Dergisi'ne ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Sayın Abonemiz,

Kullanmış olduğunuz şifrenin yenilenmesi için kullanıcı adınızı (e-posta adresinizi) yazarak "Gönder" butonuna tıklayınız,
sistem tarafından oluşturulacak yeni şifreniz e-posta adresinize bildirilecektir.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi

Kullanıcı Adınızı (e-posta adresinizi) Yazın.
 
 

Sayın Abonemiz,

Giriş için kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre ile şuan bir oturum açık bulunmaktadır.

Aynı Kullanıcı Adı ve Şifre ile birden fazla bilgisayarda oturum açamazsınız.

Kullanıcı Adınız ve Şifrenizin başkaları tarafından izinsiz kullanıldığını düşünüyorsanız lütfen destek@vergisorunlari.com adresine başvurunuz veya 0-216-391 99 08 numaralı telefonu arayınız.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi

Sayın Abonemiz,

Bu gün itibariyle (29.11.2015) abonelik süreniz sona ermiştir.

Aboneliğinizin tekrar başlatılması için Abonelik Formunu doldurunuz.

Detaylı bilgi almak için lütfen destek@vergisorunlari.com adresine başvurunuz veya 0-216-391 99 08 numaralı telefonu arayınız.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi