Anasayfa
Kullanıcı Adı:
Şifre:
  
  
Makaleyi okumak için Giriş yapmalı veya abone olmalısınız!

İNDİRİMLİ ORANA TABİ MALLARIN İHRAÇ KAYITLI TESLİMİNDE İADE TUTARININ HESAPLANMASI VE BEYANNAMEDE GÖSTERİMİ

 

 

Halil SENCAR

E. Gelirler Kontrolörü

 

 

ÖZET

3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 11/1-c maddesinde ihraç kayıtlı teslimler ile ilgili düzenlemelere yer verilmiştir. Aynı Kanun’un 29. maddesinde ise indirimli orana tabi malların teslimi ve bu teslimler nedeniyle iade edilecek KDV’ye ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmamızda indirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla tesliminde iade tutarının tespiti, konu ile ilgili KDV beyannamesinin doldurulmasına ilişkin açıklama ve örneklere yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: İhraç Kayıtlı Teslim, İndirimli Oran, KDV Beyannamesi, İade.

CALCULATION OF THE RETURN AMOUNT AT THE EXPORT REGISTERED DELIVERY OF THE GOODS SUBJECT TO THE REDUCED RATE AND INDICATION OF SUCH AMOUNT IN THE DECLARATION

Abstract

Article 11/1-c of the Value Added Tax (VAT) Law No.3065 includes the arrangements on export registered deliveries.   Article 29 of the same law includes the arrangements on the delivery of the goods subject to the reduced rate and on VAT to be returned due to such deliveries.  This study includes the determination of the return amount at the export registered delivery of the goods subject to the reduced rate and explanation and examples for filling the VAT declaration regarding such matter. 

Key Words: Export Registered Delivery, Reduced Rate, VAT Declaration, Return

GİRİŞ

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 11. maddesinin 1/c bendinde ve dahilde işleme ve geçici kabul ile ilgili geçici 17. maddesinde ihraç kaydıyla teslimlere ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Buna göre ihraç edilmek üzere imalatçılar tarafından ihracatçılara teslim edilen mallara ait KDV tahsil edilmeyip mükelleflerce ilgili dönem beyannamesinde beyan edilmektedir. Beyannamesinde ödenecek vergi çıkması halinde ihraç kayıtlı teslim nedeniyle tahsil edilmeyen KDV tutarı kadar vergi tecil edilmekte, tecil edilemeyen vergi ise iadesi talep edilmek üzere beyannamede yer almaktadır.

Söz konusu malların, ihracatçıya teslim tarihini takibenden ay başından itibaren, 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde, ihraç için aranılan belgelerin ibraz edilmesi üzerine tecil edilen vergi terkin edilmekte ve beyannamede iadesi talep edilen verginin iadesi gerçekleşmektedir.

İndirimli orana (%1 ve %8)  tabi malların ihraç kaydıyla tesliminde ise iade uygulaması ihraç kayıtlı teslimdeki uygulamadan farklılaşmaktadır. Makalemizde sözkonusu iade tutarının hesaplanması ve beyanname doldurulması ile ilgili açıklama ve örneklere yer verilecektir.

I. İNDİRİMLİ ORANA TABİ MALLARIN İHRAÇ KAYITLI TESLİMİ 

KDV Kanunu’nun 28. maddesinde katma değer vergisi oranının, vergiye tabi her bir işlem için % 10 olduğu, Bakanlar Kurulu’nun bu oranı, dört katına kadar artırmaya, % 1’e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkili olduğu belirtilmiştir. Bakanlar Kurulu’nun çeşitli tarihlerde çıkardığı kararlar ile KDV oranları 3 grupta toplanmıştır. Bunlar genel KDV oranı olan %18 ile indirimli KDV oranları olan %8 ve %1’dir. KDV Kanunu’nun 29. maddesinde ise indirimli orana tabi teslimler dolayısıyla mükelleflerin üzerinde kalan yüklenilen vergi yükünün mahsuben ve nakden iadesine ilişkin hükümler konulmuş ve konunun usul ve esaslarının belirlenmesi amacıyla Maliye Bakanlığı’na yetki verilmiş ve Maliye Bakanlığı yayımladığı tebliğler ile konu hakkında düzenlemelerde bulunmuştur. Buna göre mükelleflerin, yılı içerisinde indirimli orana tabi teslimler nedeniyle üzerlerinde yük olarak kalan verginin Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek tutarı (2011 yılı için 14.300 TL olduğu 114 nolu KDV Genel Tebliğ’inde belirtilmiştir) aşan tutarının çeşitli borçlarına mahsuben, yılı geçtikten sonra ise nakden iadesi gerçekleşecektir.

İhraç kayıtlı teslimler ile ilgili olarak, yukarıda açıklandığı gibi ihraç edilmek üzere imalatçılar tarafından ihracatçılara teslim edilen mallara ait KDV tahsil edilmeyip mükelleflerce ilgili dönem beyannamesinde beyan edilmektedir. Beyannamesinde ödenecek vergi çıkması halinde ihraç kayıtlı teslim nedeniyle tahsil edilmeyen KDV tutarı kadar vergi tecil edilmekte, tecil edilemeyen vergi ise iadesi talep edilmek üzere beyannamede yer almaktadır.

Makaleyi okumak için Giriş yapmalı veya abone olmalısınız!

 

Yorumlar


Bu makaleye henüz yorum yapılmadı.

Bizi Takip Edin

Facebook
Youtube

Telefon: 0216 391 99 08 - Faks: 0216 391 30 25

Adres: Hakimiyeti Milliye Caddesi No: 47 Emlak Kredi İşhanı Kat 3 Daire 160 ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Sitemizde yayımlanan tüm içeriğin telif hakları Vergi Sorunları Dergisi'ne ait olup kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Sayın Abonemiz,

Kullanmış olduğunuz şifrenin yenilenmesi için kullanıcı adınızı (e-posta adresinizi) yazarak "Gönder" butonuna tıklayınız,
sistem tarafından oluşturulacak yeni şifreniz e-posta adresinize bildirilecektir.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi

Kullanıcı Adınızı (e-posta adresinizi) Yazın.
 
 

Sayın Abonemiz,

Giriş için kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre ile şuan bir oturum açık bulunmaktadır.

Aynı Kullanıcı Adı ve Şifre ile birden fazla bilgisayarda oturum açamazsınız.

Kullanıcı Adınız ve Şifrenizin başkaları tarafından izinsiz kullanıldığını düşünüyorsanız lütfen destek@vergisorunlari.com adresine başvurunuz veya 0-216-391 99 08 numaralı telefonu arayınız.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi

Sayın Abonemiz,

Bu gün itibariyle (2.12.2015) abonelik süreniz sona ermiştir.

Aboneliğinizin tekrar başlatılması için Abonelik Formunu doldurunuz.

Detaylı bilgi almak için lütfen destek@vergisorunlari.com adresine başvurunuz veya 0-216-391 99 08 numaralı telefonu arayınız.

Saygılarımızla

Vergi Sorunları Dergisi